Print Friendly and PDF

Cytrynówka - wódka cytrynowa

www.chleby.info

Jakiś czas temu robiłem taką szybką cytrynówkę, wręcz ekspresową. Pomyślałem, że na tej samej bazie zrobię nieco inny przepis. Tamta była mętna, z cytrynowymi farfoclami. Teraz proponuję Wam taką idealnie klarowną, już nie ekspresową, bo dwa dni trzeba na nią poświęcić. Ale naprawdę jest smaczna. I wygląda świetnie. Idealnie klarowna, w kolorze słońca. Ma subtelniejszy smak niż ta ekspresowa, taki jakby bardziej ułożony.

www.chleby.info

www.chleby.info

PRZEPIS NA WÓDKĘ CYTRYNOWĄ (CYTRYNÓWKĘ)

Wódka cytrynowa (cytrynówka) – składniki:

100 g cukru
250 ml wody
0,5 kg cytryn (3 duże sztuki)
250 ml spirytusu 95% *

* Jeśli posługujecie się wagą, to 250 ml spirytusu to będzie mniej więcej 200 gramów.
 
www.chleby.info

www.chleby.info
 

Wódka cytrynowa (cytrynówka) – wykonanie:

Cytrynę obieramy ze skórki, delikatnie, tak żeby pozyskać samą żółta skórkę, bez tego białego pod spodem. Idealna do tego będzie obieraczka do warzyw. Skórkę wkładamy do słoika (taki około litrowy byłby idealny, może być nieco mniejszy), zalewamy spirytusem. Zostawiamy na dobę.

Po tym czasie przelewamy przez sito żeby oddzielić skórkę od spirytusu. Skórkę wyrzucamy, spirytus znowu wlewamy do tego słoika. Cytrynę obieramy z białej warstwy, kroimy na niewielkie kawałki i wkładamy do spirytusu. Ponownie odstawiamy na dobę. Następnie ponownie przelewamy przez sito, dodatkowo cytrynę na sitku możemy wycisnąć ręką żeby odzyskać z niej jak najwięcej soku i spirytusu. Ja - żeby odzyskać naprawdę wszystko - przepuściłem te cytryny przez wyciskarkę wolnoobrotową i uzyskany płyn dolałem do reszty.

Uzyskany płyn (spirytus z sokiem cytrynowym) filtrujemy. Ja do tego celu używam filtrów do kawy. Nakładam taki filtr na słoik, mocuję gumką i jeszcze, dla lepszego filtrowania, wykładam filtr jednym listkiem papierowego ręcznika. Czasami, w zależność od napitku, takie filtrowanie może długo trwać. Dla przyspieszenia procesu można zastosować pewien myk: założyć filtry na kilka słoików i filtrować właśnie przez kilka filtrów na raz, na kilka słoików. Będzie znacznie szybciej. A potem połączyć całość.

Po przefiltrowaniu bierzemy się za syrop cukrowy, czyli w garnku rozpuszczamy cukier w wodzie, możemy podgrzać żeby się lepiej rozpuściło. Po wystudzeniu do wody z cukrem wlewamy przefiltrowany spirytus. Mieszamy i gotowe.

Wódkę butelkujemy i odstawiamy na tydzień.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na likier jajeczny ajerkoniak, czyli popularny advocaat.
 
www.chleby.info

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty