Print Friendly and PDF

Bułeczki pszenno-żytnie

Bułeczki pszenno-żytnie

Dzisiaj porządna porcja pieczywa. Bułki z wyraźnym charakterem, z zadziorem. Domieszka mąki żytniej zdecydowanie dodaje im smaku. Również dość długie pozostawianie zaczynu drożdżowego do wyrastania ma wpływ na ten zadziorny charakter. Zamiast normalnych 20 minut, zaczyn wyrastał przez 12 godzin. Niby trochę trwa zrobienie tych bułek, ale warto ten czas poświęcić. Takich bułek w sklepie nie kupicie. Skórka nie twarda, ale też nie miękka, taka idealna żeby było ją czuć pod zębami. Tak samo środek. Nie watowaty jak w zwykłych bułkach. Fajny, zdecydowany, czuć że się coś gryzie.
     

Bułeczki pszenno-żytnie

PRZEPIS NA BUŁKI PSZENNO-ŻYTNIE


Bułki pszenno-żytnie – składniki


Zaczyn:
140 g mąki żytniej typ 720
150ml wody
1/3 łyżeczki drożdży instant

Ciasto właściwe:
cały zaczyn
250 ml wody
450 g mąki pszennej jasnej (+ trochę do podsypania przy formowaniu bułek)
1/2 łyżeczki drożdży instant
2 łyżeczki soli

Bułki pszenno-żytnie – wykonanie


Zaczyn: Wszystkie składniki łączymy ze sobą i przez chwilę wyrabiamy łyżką. Tylko tyle, żeby składniki się połączyły. Przykrywamy (lub zawijamy folią spożywczą – nie musi być dostępu powietrza) i zostawiamy na 12 godzin.

Po tym czasie robimy ciasto właściwe czyli również łączymy wszystkie składniki. Ciasto będzie mocno klejące więc dobrze by było użyć robota kuchennego. Robotem wyrabiamy 5-7 minut i zostawiamy od przykryciem do wyrośnięcia na 1 godzinę.

Po wyrośnięciu wykładamy ciasto na wysypany mąką blat. Ciasto będzie się dość paskudnie lepiło więc dobrze jest robić to mokrymi rękami. Dzielimy ciasto na 9 części i z każdej z nich formujemy płaski placek, taki z 1-2 cm wysokości. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, lekko posypujemy mąką, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie pieczemy 25 minut w 200 stopniach.

Wyjmujemy i studzimy na kratce.

Smacznego!


Przepis podejrzany (i lekko zmodyfikowany) na blogu Nastoletnie Wypiekanie.

A my zapraszamy również na nasze BUŁKI PSZENNO-OWSIANE.


Bułeczki pszenno-żytnie

Komentarze

Popularne posty