Print Friendly and PDF

Nalewka "Truskawki w śmietanie"

Nalewka "Truskawki w śmietanie"

Naszych truskawkowych podbojów ciąg dalszy. Truskawki są nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych i zdrowotnych. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek - ze względu na ich moczopędne właściwości. Nieźle też działają na serce. Obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Ogólnie też rewelacyjnie wpływają na cerę. Co my nie mówić, truskawki jeść warto. Sezon nie trwa długo, warto więc korzystać z każdej okazji, tak żeby później nie żałować i z utęsknieniem czekać kolejnego lata i truskawkowego sezonu.
My bardzo lubimy truskawki lekko posypane cukrem i polane śmietaną. Taki porządny deser. Może niezbyt dietetyczny, ale z całą pewnością pyszny. Ale co zrobić żeby cieszyć się tym smakiem przez cały rok? Zamrozić truskawki? Niby można, ale rozmrożone to się już co najwyżej na kompot nadają. Można również zrobić coś, co lubię robić najbardziej: przerobić truskawki i śmietanę na pyszna nalewkę! To naprawdę dobry pomysł i dobra rzecz. Można popijać jesienią czy zimą na gorących imprezach.
     
Zanim przejdziecie do dalszej części polecamy zapoznać się z tym wpisem.

1,5 kg truskawek
1 kg śmietany 18%
sok z 1 cytryny
skórka otarta z 1 cytryny
0,3 kg cukru
375 ml spirytusu 95%

Sprawa jest bardzo prosta. Wszystko razem łączymy ze sobą w słoju i odstawiamy na 6 tygodni. Co 2-3 dni wstrząsamy słoikiem. Po tym czasie przelewamy przez sitko wyłożone gazą. Nie musimy dokładnie filtrować, tam są raczej same dość duże elementy, gaza powinna wszystko zatrzymać. Owoce wyrzucamy, a resztę ponownie przelewamy do słoika i czekamy kilka dni, około tygodnia. Chodzi o to, żeby alkohol oddzielił się od śmietany. Alkohol będzie na dole, śmietana na górze. Górną warstwę śmietany możemy zdjąć łyżką, a resztę filtrujemy. Ja do tego celu użyłem durszlaka wyłożonego kilkukrotnie złożoną pieluchą tetrową. Zrobiłem 4 warstwy pieluchy. To z powodzeniem zatrzymało gęstą śmietaną. Alkohol przelewamy do butelek. Do picia nadaje się po kolejnych 6 tygodniach.

Smacznego!Nalewka "Truskawki w śmietanie"

Komentarze

 1. Powiedz zatem jaki cel ma tutaj śmietana? czy chodzi tylko o smak? Mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, chodzi o lekki śmietankowy posmak.

   Usuń
  2. Napisz mi proszę jeszcze czy śmietana w taki upał jak teraz - zalałam je dzisiaj - nie zacznie kisnąć?, trzymam słój w temp. pokojowej?

   Usuń
  3. My też robiliśmy jak dość ciepło było i nic się nie działo.

   Usuń
 2. Ale ładny kolor. A smak? Pewnie pyszna, aromatyczna nalewka. Znów kusisz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smak równie fajny jak kolor ;) A kuszenie to się dopiero zacznie ;) Przez wakacje na blogu pojawi się ze 30 nowych nalewek.

   Usuń
 3. To ma być śmietana ukwaszona?bo słodka to śmietanka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja użyłem produktu, który się nazywa "śmietana 18%". Zdaje się, że Piątnicy.

   Usuń
 4. A czy mogłabym to zrobić ze śmietany kremówki 36% bo akurat takiej mam nadmiar?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty