Print Friendly and PDF

Nalewka plebana

Nalewka plebana

Nalewka plebana. Nie wiemy zupełnie skąd taka nazwa. Czy to może jakiś ksiądz pleban potajemnie na zakrystii produkował? W sumie nie bylibyśmy zaskoczeni. W każdym razie przepis znaleźliśmy na pewnym alkoholowym forum. Jest to prosta nalewka, niewymagająca dużo pracy, ciężko o coś prostszego. A jej smak jest odwrotnie proporcjonalny do nakładu włożonej pracy. Łatwo się robi i doskonale smakuje.

Dysponujemy jedynie 3 litrowymi słoikami i staraliśmy się tak dobrać proporcje żeby taki 3 litrowy słoik wystarczył. Niestety źle coś policzyliśmy i wyszło nieznacznie powyżej 3 litrów. Rozlaliśmy więc do dojrzewania na 2 słoiki. Zatem albo też zróbcie w dwóch trzylitrowych słojach (lub dwóch dwulitrowych), albo użyjcie jednego większego. Ewentualnie nieco mniej zróbcie. To już do waszej decyzji zostawiamy.
     
Zanim przejdziecie do dalszej części polecamy zapoznać się z tym wpisem. Znajdziecie tutaj wszystko, co powinniście wiedzieć o nalewkach.

8 cytryn
0,7 litra spirytusu 95%
0,7 litra wódki 40%
0,7 litra Tokaya półsłodkiego
0,7 litra (około 1 kg) miodu
4 ziarna kardamonu

Wyciskamy sok z cytryn i razem z pozostałymi składnikami wlewamy do słoja. Zakręcamy i odstawiamy na 2 miesiące. Mieszamy słoikiem co drugi dzień. Po tym czasie nalewkę filtrujemy, butelkujemy i zostawiamy na pół roku. Prawda, że proste?

Smacznego!


Nalewka plebana

Komentarze

 1. uwielbiam nalewki. Trzeba będzie wypróbować

  OdpowiedzUsuń
 2. Spirytus i wódka? To chyba mocne wyjdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo. Myślę, że nieco powyżej 30%. Rozcieńczamy to przecież jeszcze i tokajem, miodem i cytryną.

   Usuń
 3. Ciekawa nalewka, tylko wymaga jakoś dużo czasu - 2 mies. maceracji 4 ziaren kardamonu, a potem jeszcze 6 mies. leżakowania to dosyć dużo jak na zestaw z miodu i cytryny. Z moich doświadczeń z nalewkami miodowymi wynika, że wystarczyło by ok. 2-3 tygodnie i można zlać nalew. Można pic po kolejnych 2 tyg.(1 mies. dla bardziej wymagających). Oczywiście po 6 mies. będzie jeszcze lepsze. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kluczowym właśnie jest stwierdzenie "Oczywiście po 6 mies. będzie jeszcze lepsze" ;) Zawsze zależy mi na najlepszej jakości.

   Usuń
  2. Filtruję😁 na Boże Narodzenie dam znać😉

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty