Print Friendly and PDF

Ricotta z serwatki

Ricotta z serwatki

Ricotta to włoski ser. Miękki, delikatny, mający szerokie zastosowanie w kuchni. Powstaje ze świeżej serwatki pozostałej po serach podpuszczkowych. Serwatka musi być świeża, powiedzmy maksymalnie 3 godziny po wyrobie sera. No i wydajność nie jest za duża, ale za to smak... :) Serwatkę można wykorzystywać również do wypieku chleba, dodając ją zamiast wody.

Potrzebujemy:
świeżą serwatkę
ocet jabłkowy lub spirytusowy

Serwatkę przelewamy do dużego garnka i podgrzewamy do temperatury 93-95 stopni. Zestawiamy z ognia i ciągle mieszając, dolewamy powoli ocet. Ja nie odmierzam dokładnie ilości octu, ale niech to będzie powiedzmy 1/4 szklanki octu na około 8 litrów serwatki. Na powierzchni powinny pojawiać się kawałki ściętego białka.

Delikatnie przelewamy skrzep na durszlak wyłożony muślinem i zostawiamy do odsączenia. Kiedy serwatka przestanie kapać, odwijamy ser z muślinu i przekładamy do miski.

Można przechowywać pod przykryciem w lodówce około 1 tygodnia.

Smacznego
Madzia

Ricotta z serwatki

---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać nasze przepisy prosto na swój e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty