Print Friendly and PDF

Indyjski ser Panir (Paneer)

Indyjski ser Panir (Paneer)

Ten ser pochodzi z Indii i przypomina tradycyjne wiejskie sery warzone w garnkach. Należy do najprostszych w wykonaniu serów. Można go stosować np. na kanapki jak normalny twaróg. Do tego celu nadaje się znakomicie. My postanowiliśmy jednak gotowy ser zawinąć w pieluchę i powiesić na kilka miesięcy w przewiewnym miejscu. W ten sposób chcemy zrobić coś na wzór suszonego twarogu, jakże popularnego na moim rodzinnym Podlasiu. Trzymajcie kciuki, aby wyszedł nam ten smakołyk :)


5 litrów pełnotłustego mleka (świeżego lub pasteryzowanego w niskiej temperaturze)
3 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuszczonego w 3/4 szklanki gorącej wody
lub 12 łyżek soku z cytryny

W dużym garnku zagotowujemy mleko, podgrzewamy jeszcze przez chwilę mieszając, aby się nie przypaliło. Zmniejszamy ogień i zanim pianka na mleku opadnie dodajemy sok z cytryny. Podgrzewamy 10-15 sekund.

Zdejmujemy z ognia i dalej mieszamy delikatnie aż utworzą się duże kawałki skrzepu. Odstawiamy na 10 minut. Wylewamy skrzep na durszlak wyłożony muślinem. Zawiązujemy końce i trzymamy powstałe zawiniątko pod strumieniem letniej wody przez 5-10 minut. Obciążamy ser (dalej w muślinie) około 2,5 kg ciężarem przez około 2 godziny. Ja użyłam czajnika z wodą.

Ser można przechowywać w lodówce około 2 tyg. My, tak jak wspomniałam na początku, suszymy. A po ususzeniu można go używać tak jak tarty żółty ser, np. do makaronu.

Smacznego
Madzia


Indyjski ser Panir (Paneer)


---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać nasze przepisy prosto na swój e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

Popularne posty