Print Friendly and PDF

Ciabatta z oliwkami


Wreszcie Karolina się doczekała. Od miesięcy prosiła mnie o ciabaty. I wciąż i wciąż słyszała "Tak, tak, zrobię... Kiedyś zrobię..." :) I właśnie nadeszło to "kiedyś". Hurrra! :) Bo tak naprawdę to przez te wszystkie miesiące odstraszał mnie od ciabat czas ich robienia. Jakoś tak nigdy nie chciało mi się czekać tylu godzin. Ale czas już przestać zwodzić Karo i pora zrobić jej dobrze :) Inspirację czerpałem od Liski (zresztą nie pierwszy już raz).

Zaczyn:
1/3 szklanki wody
1/2 łyżeczki suchych drożdży
2/3 szklanki mąki

Wszystkie składniki mieszamy w misce drewnianą miską. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 9-17 godzin.

Ciasto właściwe:
1 i 3/4 szklanki wody
2 łyżeczki drożdży instant
3 i 1/4 szklanki mąki pszennej, najlepiej chlebowej
1,5 łyżeczki soli
100 g oliwek

Dodajemy te składniki do miski z zaczynem (oliwki siekamy na plasterki) i wyrabiamy, najlepiej mikserem z hakiem (a jak nie mamy to ręcznie). Ciasto w miarę wyrabiania będzie się robiło bardziej elastyczne i sprężyste. Mikserem musimy wyrabiać tak pewnie jakoś z 10 minut, a ręcznie około 20 minut. Po wyrobieniu przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy na 4 godziny.
Później przekładamy ciasto na wysypaną mąką stolnicę i rękami formujemy prostokąt o wymiarach 25 x 30 cm. Posypujemy mąką i ostrym nożem dzielimy ciasto na kwadraty o boku 5 cm. Przekładamy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Będą raczej przypominać placki, a nie bułeczki, ale później w piekarniku ładnie wyrosną.
Tymczasem odstawiamy do wyrośnięcia na 40 minut.
Piekarnik nagrzewamy do 230 stopni. Wstawiamy bułeczki, na dno piekarnika wysypujemy kostki lodu (lub spryskujemy wodą ścianki piekarnika, by powstała para) i pieczemy ok. 12-20 minut, w zależności od wielkości bułek. W każdym razie po 12 minutach trzeba sprawdzić i pilnować.

---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

 1. Faktycznie trochę czasu zajmują, ale jak się dobrze rozplanuje ich przygotowanie, to taka długa przerwa może być bardzo przydatna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ZOBACZ też to: ♥♥♥ ♫♪♫♫♪♫ ♥♥♥

  CHLEB typu KR-IRL. Podstawa to; ENERGIA (antycukrzycowy).
  1.TEMAT.
  http://sandrarecho.pinger.pl/m/4500722

  ENGLISH VERSION_______: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

  Biologia, medycyna.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty