Print Friendly and PDF

Chleb wieloziarnisty II (razowy)

Program: pieczywo pełnoziarniste

Składniki:

750 g:

Woda: 100 ml
Jogurt naturalny: 250 ml
Mąka pszenna razowa: 250 g
Mąka żytnia razowa: 250 g
Drożdże świeże: 50 g
Sól: 1 łyżeczka
Ziarna słonecznika: 3 łyżki

I dalej tak jak zawsze: wszystko do maszyny, odpalić i czekać na wynik. Te mąki mogą się dość ciężko mieszać więc jeśli uznamy, że nie wymieszały się dość dobrze, to jak już skończy się etap mieszania to otworzyć maszynę i pomieszać troszkę ręcznie w środku :) A przy okazji można wyjąć śmigiełko od mieszania, to i dziurka w chlebku na koniec będzie mniejsza :)

Chlebek dość słabo wyrasta (co widac na zdjeciu), ale razowce już mają to do siebie. Jest niski, zbity i całkiem smaczny :)

Komentarze

 1. Hmm wypróbowałem przepisu i wyszedł średni, nic prawie nie urósł...
  Dodałem trochę więcej ziaren (słonecznika, siemienia lnianego i orzechów) ale to chyba nie przez to ...
  Wierzch wyszedł bardzo nie równomierny ...
  Wysyłam zdjęcie tego cuda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. http://images35.fotosik.pl/526/d43c8ec9e340aa61.jpg

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie nie wygląda najpiekniej. Ale co do wyrastania to mąka żytnia ma już to do siebie, że nie wyrasta tak dobrze jak pszenna. Zresztą tak jak napisałem w przepisie. No i jak zauważyłem moja maszyna ma problem z mieszaniem mąki żytniej. Może twoja też. Dlatego ja zawsze tak na oko oceniam, czy się dobrze wymieszało. Jak uznam, że źle to pomagam trochę ręką. To właśnie może być powód takiego pofalowanego wyglądu twojego chleba. I jego słabe wyrośnięcie. Zresztą wieksza ilość ziaren też może nie być bez znaczenia. Chleb staje się cięższy więc potrzebuje więcej "siły" do wyrośnięcia.
  Popatrz kiedyś jak twój automat miesza mąkę żytnią, może właśnie tutaj tkwi problem...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty