Print Friendly and PDF

Klopsiki z mięsa indyczego w sosie pomidorowym

www.chleby.info

Być może wiele osób zadawało sobie pytanie: czym się różnią pulpety od klopsików. Szukając odpowiedzi na to pytanie dotarłem do najciemniejszych zakątków internetu. Przeczytałem wiele kłótni, sam w niektórych uczestniczyłem. Przewertowałem stare i nowe książki kucharskie. Niemal pracę doktorską mógłbym o tym napisać. I chyba już wiem, chyba znam prawdę. Bo wersji jest wiele. Że jedne są z takiego mięsa, a drugie z innego, że jedne się najpierw smaży, drugie od razu gotuje, jedne są z sosem, drugie bez, jedne to dodatek do zupy, a drugie do drugiego dania… Wiele, naprawdę wiele opcji. Każdy miał na ten temat coś do powiedzenia. A prawda jest inna: to jest dokładnie to samo danie. Po prostu w różnych częściach Polski jest różnie nazywane i różnie przyrządzane. Po prostu niektórzy najpierw pulpety/klopsiki smażą, inni nie, jedni używają takiego mięsa, inni innego… Ale to wciąż to samo danie, a różne nazwy to tylko regionalizm, gwara. Nic więcej. U mnie w domu nigdy nie było pulpetów, zawsze były klopsiki. I tak też właśnie będę je nazywał.
     
www.chleby.info

Jest też jedna możliwość co do nazwy (chociaż z racji, że sam to wymyśliłem, to niekoniecznie musi to być prawdą). Otóż byli kiedyś dwaj rosyjscy kucharze: Klopsikof i Pulpetof. I po prostu w tym samym czasie wymyślili to danie, niemal jednocześnie. I stąd dwie funkcjonujące nazwy.

1 kg mielonego mięsa z indyka
4 łyżki bułki w proszku
1 cebula średniej wielkości
1 jajko
1 łyżeczka pieprzu
3 łyżeczki papryki w proszku
trochę mąki do obtoczenia klopsików
olej do smażenia

Sos pomidorowy:
3 puszki pomidorów krojonych (po 400 g)
2 cebule
2-3 ząbki czosnku
1 łyżeczka suszonego oregano (lub 2 łyżki świeżego posiekanego)
1 łyżeczka suszonej bazylii (lub 2 łyżki świeżej posiekanej)
pół łyżeczki pieprzu
1 łyżeczka brązowego cukru
oliwa

www.chleby.info

Najpierw zrobimy sos pomidorowy:
Cebulę drobno siekamy. W dużym garnku rozgrzewamy niewielką ilość oliwy i podsmażamy krótko (na małym ogniu) przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy czosnek zacznie pachnieć to od razu wrzucamy posiekaną cebulę i mieszamy (czosnek bardzo łatwo spalić, a wtedy robi się gorzki, więc pilnujcie). Smażymy na malutkim ogniu aż cebula się zeszkli i zmięknie.

Wówczas do garnka wlewamy pomidory, doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i ziołami, mieszamy, gotujemy na minimalnym ogniu jeszcze 5 minut i wyłączamy. Zajmujemy się klopsikami:

Cebulę drobno siekamy. W założeniu miałem ją jeszcze zeszklić na oleju, ale zapomniałem o tym. Dodałem surową cebulą i w niczym to klopsikom nie zaszkodziło. Więc w misce łączymy cebulę z mięsem i tartą bułką. Dodajemy jajko, pieprz i paprykę w proszku. Wyrabiamy całość na jednolitą masę (przez jakieś 5 minut). Formujemy niewielki e kulki i obtaczamy w mące. I tak aż całą masę mięsną przemienimy w mięsne kuleczki. Klopsiki smażymy na oleju przez 2-3 minuty z każdej strony. Następnie przekładamy do garnka z sosem pomidorowym. Ustawiamy na bardzo mały ogień i gotujemy pod przykryciem przez 30 minut.

Podajemy z ryżem, kaszą lub ziemniakami.

Z tego przepisu wyjdzie sporo klopsików, nam chyba grubo ponad 40 sztuk wyszło (ilość oczywiście zależy od wielkości klopsików). Ale bez problemu można je przechowywać w lodówce, u nas około tygodnia stały zanim ostatnie sztuki zjedliśmy.

Smacznego!


www.chleby.info

Komentarze

  1. Dla mnie to też klopsik. Pulpet to jakieś obraźliwe, a "klopsik"? Puchaty szczeniaczek :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty