Print Friendly and PDF

Najprostszy chleb pszenny z chrupiącą skórką

Najprostszy chleb pszenny z chrupiącą skórką

Dzisiaj mamy dla Was coś zupełnie nowego. Tak, wiemy, wiemy, zwykły prosty pszenny chleb jakby nowością na naszym blogu nie jest. Ale ten chleb ma taką skórkę, jakiej jeszcze nie robiliśmy. Jest bardzo chrupiąca, ale jednocześnie wcale nie twarda, coś jak na chlebie baltonowskim. Od teraz ten patent będziemy zdecydowanie wcześniej stosować. W ciągu kilku chwil robi się specjalną pomadę, którą smaruje się chleb tuż przed pieczeniem. I to właśnie ta pomada daje taki efekt. A podpatrzyliśmy ją u Joanny na blogu Grunt to przepis.
     
Na chleb (2 bochenki):
700 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
300 ml wody
130 ml mleka
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki drożdży instant (albo około 20 g świeżych)

Na pomadę:
100 ml wody
1 czubata łyżeczka mąki
szczypta soli

Te proporcje są na dwa bochenki. Warto od razu upiec dwa, bo pracy z tym tyle samo co z jednym, a bochenek na zapas się przyda. Po wystudzeniu można chleb zamrozić i w odpowiednim momencie rozmrozić. Taki rozmrożony chleb smakuje dokładnie tak samo, jak w chwili zamrażania. Rozmrażając najlepiej po prostu położyć go na desce kuchennej i pozwolić spokojnie, przez kilka godzin, odtajać. Robimy tak cały czas. Jemy dość dużo chleba i gdybyśmy musieli piec codziennie lub co drugi dzień to pewnie nic innego byśmy nie robili. A tak pieczemy przeważnie w weekend kilka bochenków i mamy na cały tydzień.

Składniki na ciasto łączymy ze sobą i wyrabiamy. Ręcznie jakieś 15 minut lub 10 minut robotem z odpowiednimi hakami, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie równe części i formujemy z nich bochenki. Układany na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z piekarnika. Papier można dodatkowo oprószyć mąką. Przykrywamy ściereczką i znowu zostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia.

Tutaj ważna uwaga: kilka razy w komentarzach poniżej pisaliście, że rozjeżdżał Wam się ten chleb na boki i wychodził raczej płaski. Więc trzy ważne uwagi:
1. Ciasto musi być naprawdę dobrze wyrobione. Im dłużej i lepiej wyrobiony, tym lepiej się formuje i trzyma kształt. Nie szczędźcie sił. Jeśli wyrabiacie robotem, to niech będzie to całe 10 minut. Jeśli ręcznie, to nie mniej niż 15.
2. Popatrzcie w internecie (może jest jakiś filmik na YouTube) jak prawidłowo uformować bochenek. Dobre uformowanie bochenka ma zasadniczy wpływ na to, jak on rośnie.
3. Ja zawsze używam suchych drożdży (instant). Te drożdże od razu wrzuca się do ciasta. Jeśli używacie drożdży świeżych, to można najpierw zrobić z nich rozczyn, czyli rozrobić drożdże w niewielkiej ilości wody, mąki i cukru.

Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i w tym czasie robimy pomadę, czyli w malutkim rondelku na wolnym ogniu mieszamy wodę, mąkę i sól. Doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy.

Teraz możecie sami zadecydować czy chcecie nacinać chleb czy nie. My nie nacinaliśmy i chleb nam w kilku miejscach popękał. Ale wiedzieliśmy, że tak będzie, lubimy te niekontrolowane pęknięcia, to nadaje chlebowi takiego swojskiego charakteru. Nacięcia służą właśnie temu, żeby rozszedł się w kontrolowany sposób. Więc jeżeli chcecie mieć ładny, jak ze sklepu, to zróbcie 3-4 skośne nacięcia w poprzek. A jak nie chcecie, to nie róbcie.

Nacięty lub nie nacięty chleb smarujemy obficie pomadą, nie żałujcie sobie. Na bogato posmarujcie. Idealne do tego celu są silikonowe pędzle kuchenne. Wysmarowany chleb wstawiamy do nagrzanego do 230 stopni piekarnika i pieczemy 10 minut (na grzałkach góra-dół). Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut, aż chleb będzie rumiany.

Po upieczeniu studzimy chleb na kratce kuchennej. Albo zjadamy na ciepło, tylko uważajcie na żołądki :)

Smacznego!


Najprostszy chleb pszenny z chrupiącą skórką

Najprostszy chleb pszenny z chrupiącą skórką

Komentarze

  1. ideany chlebek, jak ja załuje ze mi takie wypieki nie wychodza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiesz, jest na to sposób. Musisz próbować do skutku, w końcu się uda ;)

      Usuń
    2. Potwierdzam,jestem tego najlepszym przykładem i choć jeszcze nie mistrzem,to moje chlebki są dużo bardziej udane niż wcześniej:) A chlebuś na zdjęciu bardzo udany.Ja swoje mrożę pokrojone na kromki i wkładam do woreczków po kilka kromek,dzięki temu rozmrażam niewiele i zdążę zjeść zanim zacznie czerstwieć:)

      Usuń
    3. Zrob ze zwyklej maki zadnech chlebowej nie dosc ze droga to nie wychodzi

      Usuń
    4. Owszem, mąka chlebowa jest droższa od tej "zwykłej". Ale twierdzenie, że nie wychodzi jest trochę naciągane. Jest ona po prostu nieco trudniejsza w formowaniu, trzeba nabrać odrobinę wprawy. I będzie wychodziło.

      Usuń
    5. Mąka chlebowa JEST DROŻSZA w sklepie. Natomiast w młynie 45kg kosztuje średnio 50zł, więc piekąc chleb warto kupić większą ilość :) Pozdrawiam

      Usuń
  2. A skórka po rozmrożeniu jest tak samo chrupiąca jak przed? Bo najbardziej w świeżym, domowym chlebie kocham właśnie te zróżnicowanie struktury miękkiego miąższu z chrupiącą skórką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O ile środek jest dokładnie taki sam po rozmrożeniu, o tyle skórka niestety nieco traci swoją chrupkość. Nadal jest fajna i smaczna, ale już nie taka jak na świeżo.

      Usuń
    2. Buuu... :( Pozostaje mi pieczenie zawsze na bieżąco w takim razie.

      Usuń
    3. Ja mrożę w kromkach, które po wyjęciu z zamrażalnika wsadzam do opiekacza. Jest pachnący i chrupiące. Moja córka woli miękki, więc po wyjęciu zostawiam, żeby sobie sam doszedł 😊

      Usuń
  3. A gdzie znajdę taką formę do wypieku tego pszennego chlebka. Sam wygląd daje mi smaka a jak się poczuje smak to dopiero będzie raj dla podniebienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten chleb jest pieczony bez formy. Po prostu formujesz bochenek i pozwalasz mu luzem wyrastać.

      Usuń
  4. Zrob ze zwyklej maki,nie chlebowej nie dosc ze droga to nie wychodzi..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem, mąka chlebowa jest droższa od tej "zwykłej". Ale twierdzenie, że nie wychodzi jest trochę naciągane. Jest ona po prostu nieco trudniejsza w formowaniu, trzeba nabrać odrobinę wprawy. I będzie wychodziło.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Ja dzisiaj robiłam z mąki zwykłej i wyszedł idealny i pyszny

      Usuń
  5. 00 g mąki tortowej (lub mieszanki różnych rodzajów mąki)
    2 łyżeczki soli
    25 g miękkiego masła
    15 g drożdży świeżych
    1 łyżeczka cukru
    150 ml letniego mleka
    300 ml wody

    Pomada:
    1 łyżka mąki
    150 ml wody
    szczypta soli

    Opis:

    Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, wymieszać z 2 łyżkami letniego mleka, przykryć ściereczką, odstawić na 10 minut do wyrośnięcia.

    Mąkę przesiać do miski, wymieszać ze szczyptą soli. Wlać letnie mleko, wodę, roztopione masło. Składniki połączyć i wyrabiać 10 minut. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30-40 minut. Ciasto powinno w tym czasie podwoić swoją objętość.

    Ponownie krótko wyrobić, uformować bochenki, odstawić na 10-15 minut. Ponacinać ostrym nożem. Aby chlebek po upieczeniu miał błyszczącą skórkę, posmarować go pomadą z wymieszanych i zagotowanych składników.

    Wstawić na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 230 st. C. Następnie zmniejszyć temperaturę i do 180 st. C i piec przez około 20 minut.
    Gotowy, rumiany studzić na kratce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @Kasia Waloszek - ile mąki jest w Twoim przepisie? Pytam bo zjadło pierwszą cyferkę ��

      Usuń
  6. A czy skórka jest chrupiąca nawet po ostygnięciu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Oczywiście od razu po upieczeniu jest bardziej chrupiąca, ale później też jej niczego nie brakuje.

      Usuń
  7. Bardzo się cieszę że patent na pomadę podpasował i chleb smakuje, a ja mogłam zainspirować ☺

    OdpowiedzUsuń
  8. A czy ten chlebek można upiec w foremce? Np keksówce? Bo nie wiem czy poradzę sobie z uformowaniem bochenka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właściwie można, nie widzę przeciwwskazań. Ale postaraj się uformować bochenek, to nie jest nic trudnego, a chleb będzie o wiele lepszy. Poszukaj na youtube filmików o formowaniu chleba, zobaczysz jakie to proste.

      Usuń
    2. Udało się ;) Chleb wyszedł przepyszny i domownikom bardzo smakował. Pierwszy raz uformowałam bochenki i były jak z piekarni...

      Usuń
    3. Powinien być chyba lepszy niż z piekarni, moje chleby tak mają i dlatego wypiekam.

      Usuń
    4. Ja formuje bochenek ale po tym jak go odstawiam na godzinę to sie troche "rozłazi" na boki :) ale to nie zmienia smaku a smak jest fantastyczny :)

      Usuń
  9. Pomada ma być gorąca..jaka smarujemy chleb?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być taka od razu po zrobieniu, bardzo ciepła czy nawet gorąca. Tak naprawdę myślę, że to nie ma znaczenia. Ja smarowałem bardzo ciepłą.

      Usuń
    2. Ta pomada ma byś taka gęsta?

      Usuń
  10. Właśnie spróbowałam pierwszej kromki jeszcze bardzo ciepłej. Obłęd. Nie spodziewałam się że wyjdzie. Wszystkim polecam, ten smak...Mniammmmm

    OdpowiedzUsuń
  11. A jak zrobie jeden duzy zamiast 2 malych to jak dlugo piec i w jakiej temp

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takiej samej temperaturze. Myślę, że najpierw z 15 minut, a potem ze 45. Ale musisz mieć naprawdę spory piekarnik :)

      Usuń
  12. A ja tez upieklam chlebek i wyszedl piekny chociaz tez popekal ale ja taki lubie- dziekuje za przepis pozdrawiam -ela

    OdpowiedzUsuń
  13. Cały czas obie grzałki?

    OdpowiedzUsuń
  14. Cito!!! bo właśnie piekę :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Wyszedł wspaniale!!!!!! Nie miałem na tyle jednej mąki, więc namieszałem orkiszową, trochę 650, trochę 500 :), ale wyszło extra ! I przełączyłem na jedną grzałkę po 10 min. Piec, piec i jeszcze raz piec! Nie bać się porażki.

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie mogę uformować takiego fajnego bochenka jak u Was, dwa razy próbowałem i za każdym otrzymałem formę bardziej plackowatą, chodź w smaku dobrą ale nie przypomina ona bochenka ze zdjęć powyżej. Może płynu za dużo w cieście? chociaż proporcje z przepisu. Ratunku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może wynikać z dwóch rzeczy: zbyt mało wyrobione ciasto lub źle złożony bochenek. Im dłużej wyrabiasz ciasto tym bardziej elastyczne ono jest i łatwiejsze do formowania. A na temat prawidłowego składania ciasta poszukaj filmików na youtube, wbrew pozorom nie wystarczy złożyć jakkolwiek. Być może kiedyś, w wolnym czasie, napiszę osobny wpis na blogu o tym.

      Usuń
    2. W moim chlebku zmniejszoną mam ilość wody. 700mąki 130mleka 150wody.ciasto super odchodzi od rąk. Przy ilości wody z przepisu wychodzi lejące ciasto.

      Usuń
  17. stawiam na płyn, albo mąka do d.... Musi być gęste ciasto jak prawie "kit okienny"

    OdpowiedzUsuń
  18. Pragnę jeszcze słowo dorzucić: jedliśmy po kolei (bez mrożenia)pięknie zczerstwiał, kroił się do końca bez okruchów, a grubość kromki od 3mm (kupiłem sobie bdb nóż do chleba)do 1cm. Bałem się , że przez tą mieszankę mąk nie wyjdzie ale jest super! Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  19. Właśnie wyjęłam z piekarnika...nie można się oprzeć:) cudownie pyszny!!!!

    OdpowiedzUsuń
  20. A co mam zrobić jeśli nie mam grzania z góry? Mam tylko dół i termoobieg. Górą mam jedynie grill. Da się to wtedy jakoś upiec by wyszedł? Mam na niego ochotę w weekend ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz spróbować na termoobiegu, ale podane temperatury zmniejsz o jakieś 10-20 stopni.

      Usuń
    2. Dziękuję, będę próbować :) jak mi wyjdzie to będę piekła regularnie :)

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  21. Ja mam piekarnik gazowy, tylko z dolnym grzaniem, uda się czy ewentualnie zmienić temperaturę? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinno się udać, czas może być nieznacznie dłuższy. Po prostu po upływie wyznaczonego czasu zerknij na chleb. Jeśli będzie rumiany to już pora, jak nie to daj mu jeszcze kilka minut.

      Usuń
  22. Wczoraj upieczony ale niestety skórka wcale nie chrupiąca

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziwne... Z tej pomady mi zawsze wychodzi popękana i chrupiąca.

      Usuń
    2. Zrobiłam 2 bochenki, jeden ponacinałam a drugi nie i ten nie ponacinany też nie popękał. Może temperatura była nie taka.

      Usuń
  23. Piekłam już kilka razy ten chleb, jest bardzo dobry, ale jeszcze nigdy nie wyszła mi na nim chrupiąca skórka, dlaczego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, nie wiem dlaczego, mi zawsze wychodzi. To znaczy nie jest to gruba, chrupiąca skóra jak w niektórych chlebach. Raczej cieniutka, ale czuć lekkie, przyjemne chrupanie.

      Usuń
  24. gowno nie chleb wyszedl polcentymetrowy zakalec badziewie nie przepis

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi, że ci nie wyszedł. Ale jak widzisz po zdjęciach - przepis nie jest taki zły.

      Usuń
    2. Jaki człowiek, taki chleb...

      Usuń
    3. Boś pizda anonimowy. Czepiaj się swojego kunsztu kulinarnego, a nie gościa. Wczoraj zrobiłem nawet bez tej pomady bo nawalony jak świnia to robiłem. Chleb chrupiący, już zjedzony... własnie robię ponownie, tym razem z pomada. Chleb to mąka, woda, drożdże/zakwas, sol, cukier i ewentualnie mleko. W jakich by proporcjach tego nie robić i z jakiego rodzaju mąki to wyjdzie zawsze dobry chleb tylko o innym smaku. Jak ktoś pizda to nigdy nie zrobi buahaha

      Usuń
  25. Jak ktoś nie potrafi czytać przepisów to gówno mu wychodzi, ale to też sukces! Jak na 100u pieczących jeden czy dwa nie wyszły to chyba nie jest wina przepisodawcy :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Właśnie dziś znalazłam ten przepis i upiekłam.
    Z mąki zwykłej 650,w piekarniku elektrycznym który nie ma regulacji temperatury i ma ze 20 lat i wyszły idealne ������

    OdpowiedzUsuń
  27. OOO taki mi pasuje, na pewno będę robił u siebie. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  28. Witam czy mogę zrobic cztery bochenki chleba z podwojonej porcji składników i piekąc w piekarniku dwa dac na jedna blachę a dwie na druga i czy można piec na np najniższym i środkowej części piekarnika. Boje sie jak bede piekla na najniższej części piekarnika to sie nie upiecze proszę o porade

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to zależy od piekarnika. Kiedyś próbowałem i u mnie to nie bardzo działa. Na górze się upiekło, na dole było na wpół surowe. Myślę, że najlepiej będzie jak raz spróbujesz i na przyszłość już będziesz wiedzieć ;)

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedz u mnie ten chlebek idzie jak świeże bułeczki wiec chciałam za jednym razem upiec chlebka żeby codziennie nie piec hihi. Ale przepis jest bomba z wielu przepisów juz pieklam chleb ale ten jest najlepszy �� Pozdrawiam

      Usuń
    3. Miło mi to słyszeć, dziękuję;)

      Usuń
  29. jak długo taki chlebek pozostaje świeży ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę ciężko jest mi powiedzieć. U nas chleby znikają mniej więcej w dwa dni. W tym czasie są jeszcze świeże. A jak mamy nadmiar to po prostu mrozimy.

      Usuń
    2. Dzięki. Chlebek wyszedł niemal że identyczny naprawde chrupiący a w środku miękki

      Usuń
  30. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  31. Przymierzam się od jakiegoś czasu do upieczenia tego chlebka, kupiłam dziś w końcu mąkę 750, ale mam dylemat: ile to jest 2 łyżeczki drożdży instant? Bo łyżeczki, jakby nie patrzeć, mają jednak różne pojemności :)
    Mam drożdże w torebkach 7 g, wg różnych przeliczników wychodzi, że jedna to około 15 g świeżych, ale jakoś mi się wydaje, że na dwa bochenki 1,33 torebki to może być za mało...
    Panie Pawle, jak Pan myśli, dać dwie całe, czy może półtorej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te przeliczniki drożdży instatnt na świeże są bardzo różne. Ja stosuję przelicznik razy 3, razy 3,5. Czyli taką torebkę 7 g stosuję zamiast 20-25 g świeżych. Nigdy się na tym nie zawiodłem. 2 łyżeczki to właśnie jakieś 6-7 gramów, czyli taka jedna torebka. Bez problemu tyle wystarczy. A gdybyś zobaczyła, że jednak chleb wolno rośnie to po prostu daj mu więcej czasu. Chociaż powinno być wszystko dobrze.

      Usuń
  32. Świetnie, dziękuję, lecę robić ciacho :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ciasto nie wyrosło jak trzeba, choć pierwsze rośnięcie przedłużyłam do ponad półtorej godziny :( Chleby wyszły płaskie i prawie bez dziurek... A rosły w ciepłym miejscu, bez przeciągów, składniki w ilościach zgodnych z przepisem.
      Następnym razem spróbuję dodać półtorej torebki drożdży.
      Ale za to skórkę miały wspaniałą - pomada się sprawdziła w 100% :)

      Usuń
    2. Kurcze, naprawdę nie wiem z czego to wynikło. Być może te drożdże instant są różne. Te, których używam mają właśnie taki przelicznik jak napisałem. Wcześniej używałem Dr Oetkera w takich malutkich 7 g saszetkach, a teraz kupuję w dużych opakowaniach po 0,5 kg. Nie pamiętam marki, ale to jest takie biało-czerwone opakowanie.

      Usuń
  33. Kolejny pyszny chleb :), dzięki za przepis

    OdpowiedzUsuń
  34. A jak z tym pieczeniem w keksowce? Daje radę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Upiec pewnie da radę, ale skórki takiej nie będzie. Powietrze nie będzie miało dojścia do całości chleba i skórka będzie inna.

      Usuń
  35. Chce zrobić ten chleb ale chciałbym piec go w "keksowce" próbował ktoś? Jaki wyjdzie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisałem w odpowiedzi powyżej:
      Upiec pewnie da radę, ale skórki takiej nie będzie. Powietrze nie będzie miało dojścia do całości chleba i skórka będzie inna. Zachęcam jednak do ukształtowania bochenka.

      Usuń
    2. A mam pytanie bo nie jest napisane czy drozdze trzeba rozpuscic w wodzie z dodatkiem mleka i cukru

      Usuń
    3. Jeśli używasz drożdży instant to nie trzeba ich rozpuszczać. Jeśli świeżych - to faktycznie można rozpuścić w mleku z cukrem i zostawić na jakieś 15 minut.

      Usuń
  36. Chleb jest przepyszny!!! Pieklam już kilka razy i smakuje każdemu!! To pierwszy mój taki wypiek w życiu i od razu trafiony. Polecam gorąco! Mniam ��

    OdpowiedzUsuń
  37. Prosty zwykły ale bardzo smaczny!

    OdpowiedzUsuń
  38. Chleb pyszny, pięknie wyrósł, skórka chrupiące. Niestety nie mialam takiej mąki jak w przepisie, ale typu 650 tez jest ok. Polecam ten super prosty przepis. Warto mieć mąkę w zapasie i jak zabraknie chleba ten będzie super i w miarę szybko :)

    OdpowiedzUsuń
  39. A mnie po proporcjach z przepisu wyszla "owsianka" i nijak nie chcialo sie skleic bez dodatkowej porcji plynu....i wyszlo dosc twarde....zobacze co z tego wyjdzie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi osobiście owsianka kojarzy się z czymś płynnym.
      Tak czy siak, każda mąka nieco inaczej chłonie wodę. Może być tak, że trzeba będzie finalnie dodać trochę więcej wody czy mąki. Chociaż jeśli użyłaś dokładnie tej mąki co w przepisie to nie powinno być takiej konieczności.

      Usuń
  40. Mam pytanie co zrobić gdy chleb podczas ostatniego wyrastania już gdy jest uformowaniu się rozlewa na boki a nie rośnie ładnie i chleb jest płaski po upieczeniu???co robię źle

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawdopodobnie ciasto jest zbyt luźne. Spróbuj dać odrobinę mniej wody. A jeśli uważasz, że ciasto nie jest za luźne to może źle składasz bochenek. Na YouTube jest parę filmików pokazujących jak powinno się składać bochenek żeby trzymał kształt podczas wyrastania.

      Usuń
    2. Wydaje mi się że jest ok bochenek składam jak zawsze i raz się rozleje a raz pięknie urośnie... Mąka też ta sama ale mam słaba wagę i podejrzewam że źle mi odważą małe ilości i jak używam suchych drożdży to jest ich poprostu za dużo czy to też może być powodem?

      Usuń
    3. Myślę, że drożdże nie powinny być powodem. Ja już dawno przestałem ważyć drożdże (suche). Traktuję łyżeczkę jako ok. 3 gramy i jak dam nieco mniej lub nieco więcej to nigdy nie miało to na nic wpływu. Świeże też często dzielę na oko, bo nie mają one aż takiej mocy jak suszone i jak dam 5 gramów mniej lub więcej to też nie ma to wpływu na wypiek. Prawdę mówiąc nie wiem czemu tak ci się rozlewa bochenek.

      Usuń
    4. No i może zeczywiscie źle składam bochenek podpatrzeć na YT a wody i tak zawsze dajeniej bo inaczej strasznie się klei może to wina mąki....

      Usuń
  41. Chleb jak marzenie. I skórka poprostu rewelacja. Pierwszy wypiek i strzał w 10. Dzięki wielkie.

    OdpowiedzUsuń
  42. Nie mogę wyjść z zachwytu tak pyszny jest ten chleb. Pierwsze bochenki upiekłam ponad dwa tygodnie temu i od tamtej pory nie kupowałam chleba w sklepie. Moje dzieci zajadają się tymi pysznościami. Chleb jest długo śwież, chrupiący, dobrze się kroi i nie kruszy się (ja piekę w foremkach i skórka jest rumiana i chrupiąca, a do pomady z łatwością przyklejają się wszelkie ziarenkowe posypki). Dziękuję Panu pięknie za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do usług, cieszę się, że tak smakuje ;) Ostatnio wpadli do nas znajomi na 3 dni. Zrobiłem im tak na spróbowanie bochenek. Okazało się, że w ciągu tych 3 dni musiałem robić jeszcze 7 kolejnych bochenków, tak im smakowało ;)

      Usuń
    2. Ja ten weekend spędziłam na pieczeniu dla rodziny. Dzieciaki tak zachwalały chleb, że trzeba było upiec dla dziadków i najbliższych cioć :) w sumie 6 bochenków na wydanie. Trochę bolała ręka od wytrzepywania ciasta, ale satysfakcja i wyrazy uznania bezcenne :)

      Usuń
  43. Nam taki wysoki nie urósł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może to kwestia odpowiednio uformowanego bochenka.

      Usuń
  44. Witam milutko w ten pochmurny poranek.Chcialabym podzielic sie moim eksperymentem,moze komus przypadnie do gustu.Pierwsze chlebki upieklam wedlug Pana przepisu,nastepne zaczelam udoskonalac poprzez mieszanie roznych gatunkow mak,tzn polaczylam make pszenna z zytnia (pol na pol) i musze przyznac,ze chlebek wyszedl pyszny.Dodalam takze odrobine octu jablkowego,zeby chlebek mial lekko kwaskowy posmak.Polecam wyprobowac,bo rownie jest pyszny co z Pana przepisu.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej popieram eksperymentowanie z przepisami. Również popieram dzielenie się tutaj swoimi pomysłami i spostrzeżeniami ;)

      Usuń
  45. Witam. W końcu się zebrałam i zredagowałam Twój przepis, trochę to trwało. Wczoraj wyjęłam już ostatnią połówkę z zamrażarki i powiem, że było smacznie, tylko skórka już nie chrupiąca, ale to zrozumiałe. Rzeczywiście prostszego chleba nie piekłam. Dziękuję bardzo...serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, po zamrożeniu/rozmrożeniu skórka traci chrupkość. Mimo to cieszę się, że smakowało ;)

      Usuń
  46. A ja właśnie wyjęłam z zamrażarki i chleb ma chrupiąca skórkę:) już nie wiem od czego to może zależeć.

    OdpowiedzUsuń
  47. Dzisiaj pierwszy raz robię chleb, mam nadzieję, że się uda 😊

    OdpowiedzUsuń
  48. A co gdy nie mam papieru do pieczenia? Czy jak położę folię aluminiową to będzie dobrze? Albo może zna Pan jakiś inny sposób.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Papier do pieczenia warto kupić, kosztuje grosze. Folia aluminiowa też zda egzamin, ale naprawdę warto się zaopatrzyć w papier. Tak na wszelki wypadek.

      Usuń
  49. Czy po pierwszym wyrośnięciu chleb powinien być bardzo duży. Przepraszam za oczywiste pytania Ale to mój pierwszy raz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytaj o co chcesz ;) Zarówno przy pierwszym jak i drugim wyrastaniu, ciasto musi co najmniej dwukrotnie zwiększyć objętość.

      Usuń
  50. Mam piekarnik tylko z termoobiegiem grzanie tylko dół. Czy tak też da radę upiec. Czy trzeba coś zmodyfikować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że warto spróbować. Jest spora szansa, że się uda.

      Usuń
  51. Taki chleb niewiele jest wart, schnie szybko krusząc się. Najlepszy chleb jest na zakwasie, swiezość trzyma i 5 dni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pszenne chleby na drożdżach mają to do siebie, że wysychają dość szybko. A co do najlepszego to kwestia smaku i gustu. Ja średnio lubię chleby na zakwasie. I nawet nie jestem wyjątkiem, jest sporo osób, które preferuje pszenne pieczywo na drożdżach.

      Usuń
  52. Wypróbowałam jest pyszny (idealny do pasty z makreli, cebulki i twarożku) ale niestety Eliza D. ma rację. Zbyt szybko się kruszy :(

    OdpowiedzUsuń
  53. Wypróbowałam jest pyszny (idealny do pasty z makreli, cebulki i twarożku) ale niestety Eliza D. ma rację. Zbyt szybko się kruszy :(

    OdpowiedzUsuń
  54. Jak nalerzy rozpuscic drozdze w mleku i wodzie moze ktos napisac bo chce zeby chlebek wyszedl idealny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli używasz drożdży instant to nie trzeba ich rozpuszczać. Jeśli świeżych - to faktycznie można rozpuścić w mleku z cukrem i zostawić na jakieś 15 minut.

      Usuń
  55. Super przepis! Zrobiam rano jeden bochenek (z połowy składnikow), zjadłam sama pół, drugie pół zamroziłam.. ;) przed chwilą zrobiłam kolejne dwa bochenki, pyszny jest ten chlebek! a ta skórka, mmm! :) i robi się go dosłownie chwilę! Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  56. Robie pierwszy raz ale mi chyba nie urosl:-((

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Robisz dokładnie według przepisu? Może było za zimno, może był przeciąg...

      Usuń
    2. Tak robie dokladnie wedlug przepisu... teraz czekam moze jeszcze urosnie? Jak nie to zrobie jeszcze raz..jestem beztalenciem w tych sprawach ale moze wkoncu sie uda:-))

      Usuń
    3. To jeden z najprostszych chlebów, musi się udać ;) Na którym etapie nie rośnie? Samo ciasto czy już uformowany bochenek? Gdzie zostawiasz do wyrastania? Może drożdże masz jakieś stare? Używasz jasnej mąki pszennej (typ maksymalnie 750)?

      Usuń
    4. Nie uroslo na pierwszym etapie.. mysle ze to kwestia temperatury bo zostawilam ciasto do wyrobienia w kuchni ale mialam otwarte okna:-) zrobie ciasto jeszcze raz.. tym razem musi sie udac! Produkty sa swieze takie jak w przepisie ale jak pisalam wczesniej nie mam talentu pomimo prostego przepisu- mnie nawet ciasto z paczki nie wychodzi ha ha jak mi wyjdzie chlebek to napewno sie pochwale, dziekuje

      Usuń
  57. Wiecie co- stalo sie nie mozliwe w moim przypadku- chlebek wyszedl i jest pyszny!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No widzisz, trzeba wierzyć we własne siły ;) Poza tym nasze przepisy są naprawdę proste ;)

      Usuń
  58. Jak bardzo zwarte ma wyjść ciasto? Moje mimo odmierzania składników na wadze wyszło tak zbite że mikser nie dał rady go mieszać i musiałam dolać sporo wody. Teraz sobie wyrasta, zobaczymy co z tego wyjdzie. Piekę chleb od kilku lat i zawsze mi się wydawało że ciasto im luźniejsze i bardziej uwodnione tym chleb lepszy. I też nie przepadam za chlebem na zakwasie, przerobiłam żytni, pszenny i to nie mój smak. Emilia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie nie powinno być zbite. Raczej luźne jak przy każdym innym chlebie. Naprawdę nie wiem dlaczego takie ci wyszło. Ale dobrze, że dodałaś wody, mam nadzieję, że wszystko wyjdzie jak trzeba.

      Usuń
  59. Pierwsze wyrastanie trwało dłużej, drugie dla równowagi krócej. Chlebek ładnie wyrósł, a skórka wygląda obłędnie, dzieci już się pokłóciły o piętkę. Patent z pomadą jest genialny. Dziękuję, pozdrawiam i życzę udanego weekendu. Emilia

    OdpowiedzUsuń
  60. Witam. Można użyć zwykłej mąki pszennej, a nie chlebowej? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwykłej, czyli o niższym typie niż 750? Można, wtedy chleb będzie jeszcze delikatniejszy, bardziej w kierunku bułki będzie szedł.

      Usuń
    2. Dziękuje, w takim razie spróbuje zrobić. Pozdrawiam.

      Usuń
  61. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  62. Kolejny weekend piekę chleb z Twojego przepisu. Jest perfekt. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  63. Zrobiłam wczoraj, rozszedł się momentalnie, wszyscy byli pod wrażeniem. Teraz uformowane bochenki wyrastają pod ściereczką i za godzinkę trafią do pieca :) Chleb prosty do zrobienia a bardzo smaczny i co ważne- bardzo syty! Najlepszy z samym masłem :)

    OdpowiedzUsuń
  64. Pierwsze raz zrobiłam chleb, wyszedł mały ale jaki pyszny, nie wiem czy mi nie wyrósł, ale od kiedy wyjeliśmy go z piekarnika( jakieś 10 minut temu) nie ma już połowy...przepyszny!! Mam nadzieję , że zostanie coś do jutra żeby sprawdzić jaki jest na drugi dzień, ponieważ chciałabym zrobić go na święta.

    OdpowiedzUsuń
  65. 1h to niestety za długo jak na wyrastanie bochenków :( Wyrosły pięknie i niestety opadły przy smarowaniu pomadą. Na szczęście trochę sie podniosły w piekarniku. Pomade miałam "ciepłą" i to chyba tez nie za dobry pomysł - przy smarowaniu robiły sie bąbla i tym szybciej ciasto opadało. W smaku jest natomiast bardzo dobry :) Pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawdę mówiąc nie wiem w czym może tkwić problem. Bardzo często robię ten chleb (ostatnio nawet 3 dni temu robiłem). I zawsze wyrasta mi dokładnie godzinę i zawsze smaruję gorącą (a nawet wrzącą) pomadą. Nigdy nie miałem problemów, nigdy mi nie opadło. Nie mniej jednak eksperymentuj, może odkryjesz pomysł lepszy niż mój ;)

      Usuń
  66. Pierwszy mój chlebek z Twojego przepisu zrobiłam mąki ekologicznej kupione w Lidl. Chciałam aby był zdrowy. Niestety,ciasto nie chciało się z gęstość. Wyrzuciła wszystko do kosza. Kolejny chleb,zrobiłam z duszą na ramieniu z mąki kupione w sklepie. I ku zaskoczeniu nasza polska mąka zaczęła od początku skleja się z pozostałymi składnikami.Ciasto po 15 minutach wyrabiania było elastyczne i pięknie oddychać. Chlebek wyszedł przepyszny. Czy możliwe, że w mące ekologiczne. nie było glutenu? Dzięki za super prosty przepis. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy jaką tę mąkę ekologiczną kupiłaś, bo w Lidlu są różne. Jeśli pszenną jasną (typ 550-750) to powinno być wszytko dobrze. Możliwe, że kupiłaś jakąś pełnoziarnistą, a one się raczej kleją niż są elastyczne.

      Usuń
  67. Piekę chleb często, niedawno trafiłam na ten przepis i bardzo dobry mi wychodzi, wszystkim w domu smakuje więc teraz piekę go często.

    OdpowiedzUsuń
  68. Dziękuję za ten przepis i napewno wypróbuję inne. Pozdrawiam ☺

    OdpowiedzUsuń
  69. W czym pieczony chlebek, jesli naczynie żaroodporne to jak pieczemy z przykryciem czy moze byc bez...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pieczony po prostu luzem w piekarniku. Na chleb z naczynia żeliwnego mam inny przepis.

      Usuń
  70. zaczynam zabawe muj pierwszy w zyciu

    OdpowiedzUsuń
  71. chyba bedzie lipa nic nie rosnie cos nietak puzniej napisze prawdopodobnie wim co jest nie tak

    OdpowiedzUsuń
  72. Czy ten chleb może wyrastać w koszyku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że może, nie ma przeciwwskazań. Ale nie ma potrzeby. On się doskonale formuje i bardzo dobrze trzyma kształt.

      Usuń
  73. Ile tych gramow moki bo nie widac . Dziekuje zachecilam sie na ten przepis

    OdpowiedzUsuń
  74. Chleb super wyrusl pieknie i smaczny rowniesz .dziekuje za przepis

    OdpowiedzUsuń
  75. Na którym poziomie w piekarniku piec ten chleb?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja zawsze piekę dość nisko, żeby za mocno od góry nie przypiekało. Albo na samym dole, albo na drugim od dołu.

      Usuń
  76. Przepis jest na dwa chleb, czy jeśli użyje połowę tych składników, to również dobrze upiecze mi się chleb? Najczęściej pieczesz na poziomie dolnym czy na drugim od dołu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można z połowy jeden bochenek, nie ma problemu. Częściej piekę na drugim od dołu.

      Usuń
    2. Ok. Dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

      Usuń
  77. Bardzo udany chlebek wyszedł. Dziękuję za dobry przepis. Super.

    OdpowiedzUsuń
  78. Witam...
    Walcze z chlebkiem juz 3 raz...moze kwestia maki, moze ciepla. Prosze doradzic. Chlebek przy wyrabianiu jest bardzo zwarty, ale balam sie dolac wody, zeby sie nie rozplywal potem. Wyrasta ladnie. Niestety przy smarowaniu pomada opada, bo jest tak delikatny, ze powietrze uchodzi i robi sie placek... A skorka nigdy nie peka i nie jest tak blyszczaca jak Wasza...w kuchni cieplo, ale fakt, ze otwarte okno, bo upal straszny. Innym drozdzakom to nie przeszkadza... Poradzcie co poprawic...

    OdpowiedzUsuń
  79. A co można użyć zamiast masła? Mam alergika na wszelki nabiał...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale w przepisie nie ma masła

      Usuń
    2. Jejku, przepraszam. Chodziło mi o mleko...

      Usuń
  80. Aż pachnie mi tutaj :D Koniecznie muszę sprawdzić ten przepis ;)

    OdpowiedzUsuń
  81. Błagam pomóżcie mój chlebek jest pyszny chrupiący ale rośnie w szerz a nie w zwysz i jest plaskaty :(

    OdpowiedzUsuń
  82. Co ja mam zrobic chleb mi albo w ogole nie rosnie albo tylko odrobinke... a zeby byl nawet taki foremny to musze piec w foremce bo inaczej mi robi sie płaski.. pomocy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o kształt to być może niezbyt dobrze formujesz bochenek. Popatrz sobie np. na Youtube, jest sporo filmów. Ale w sumie jeśli robisz idealnie według przepisu, to ciasto powinno wyjść na tyle zwarte, że jakkolwiek uformowany bochenek powinien się trzymać.
      Jeśli zaś chodzi o wyrastanie to może potrzymaj trochę dłużej. Chroń też wyrastający chleb przed przeciągiem, zimnem. Ogólnie trzymaj w ciepłym i nieprzewiewnym miejscu.

      Usuń
  83. Dziś robiłam pierwszy raz chlebek z twojego przepisu w smaku rewelacyjny troszke syty ale to dobrze będzie na dłużej😁😁 ale nie wyrósł jak twój troszkę plackowaty i dół przypieczony i twardy ale nie spalony jaka może być przyczyna? zapewne za długo w piekarniku bo 3malam go dłużej niż 2 opisie ale skórkę miałam za blada pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  84. Chleb jest smaczny, od dawna szukam przepisu na dobry chleb i wychodziły jakieś zakalce. ten jest taki jak kiedyś :)wyszedł za pierwszym razem. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  85. A mnie tak nie wyrósł jak na zdjeciu😕

    OdpowiedzUsuń
  86. U mnie po wyrośnięciu opadł i zrobił się placek ��

    OdpowiedzUsuń
  87. Chlebek wyszedł elegancko skórka chrupiąca. dałem tylko mąkę tortową zamiast chlebowej proporcje te same

    OdpowiedzUsuń
  88. Wyrabiałam ręcznie 8 minut bo już był elastyczny i gładki ze zwykłej mąki oczywiście i posypałam ziarnami wyszedł pyszny jak ze sklepu piekłam w zwykłym gazowym dolna grzałka tylko do złotego koloru .:) super polecam

    OdpowiedzUsuń
  89. Chleb wyszedl wrecz idealnie! :) polecam

    OdpowiedzUsuń
  90. Witam. Czy zamiast drożdży mogę użyć zakwasu?ile go wtedy użyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasadniczo zawsze można zamienić drożdże na zakwas. Ale wtedy zmienia się wszystko. Inna ilość wody (bo trochę wody jest już w zakwasie), inny czas wyrastania (nie godzinę, a np. 8 godzin). Czyli otrzymujemy zupełnie inny przepis(i pewnie zupełnie inny smak chleba). Tak więc uznajmy, że nie można zamienić drożdży na zakwas ;)

      Usuń
  91. A czy parujecie piekarnik? Bo ja pieke głównie chleb razowy to wkładam na sam dół piekarnika brytfanke z wodą,żeby był piekarnik zaparowany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami (raczej rzadko) robię takie rzeczy. Ale jeśli tak robię, to wyraźnie wspominam o tym w przepisie.

      Usuń
  92. Piekę już kolejne chlebki ,czasem zmieniając rodzaje mąki .Wszystkie są pyszne .Pierwszy bochenek rozchodzi się bardzo szybko.Na spotkaniu rodzinnym zrobił furorę :)

    OdpowiedzUsuń
  93. Ja nie wiem jak wy ten chleb wyrabianie ręcznie z tego przepisu nie idzie go odkleić od ręki i trzeba jeszcze co najmniej pół szklanki mąki posypać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli użyłeś składniki dokładnie według przepisu, to wyrabiaj aż ciasto przestanie się kleić.

      Usuń
  94. Świetny przepis! Podejście pierwsze:
    https://bit.ly/2WZpcJa

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  95. Pyszny�� zrobiłam z mąki razowej do wypieku chleba. Nie wyrósł aż tak pięknie jak autora,ale też ładny. I co najważniejsze bardzo dobry

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wyrósł, bo zrobiłaś z innej mąki. Ale cieszę się, że smakował :)

      Usuń
  96. Niestety, 3 razy próbowałam i za każdym razem to samo, wychodziły płaskie,sprawdzalam z różnych mąk, z różnych drożdży..niestety:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z różnych mąk, czyli jakich? Robiłaś z pszennej o typie nie wyższym niż 750? Raz może nie wyjść, mi też się zdarza? Ale 3 razy?

      Usuń
  97. Cześć Paweł. Mieszkam kilka lat w Niemczech.Nie wiem czy próbowałeś niemieckiego chleba? Ja nie mogę tego kwasidła jeść . Już kilkanaście razy piekłem Twój chleb!. Jest po prostu idealny. Dziś piekę z dwóch mąk "1050" i "640" z dodatkiem kminku. Jest w piekarniku i w keksówce. Wygląda już jak malowany. Dziękuję i pozdrawiam. Marek Dormagen.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam niemieckiego chleba, ale wnioskuję, że to akurat chyba dobrze ;) Cieszę się, że mój przepis tak bardzo Ci przypał do gustu. Przy okazji wypróbuj też inne.

      Usuń
  98. Spróbuję ten przepis bo już od dawna piekę tylko że przeważnie na zakwasie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie polecam. Będzie to miłą odskocznia od tych zakwasowych.

      Usuń
  99. Jak się robi jeden bochenek (czyli wszystkie składniki 1/2) to ile czasu pięć?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty